Urząd Gminy Joniec

W OSP w Jońcu dniu 17.07.2016 spotkali się mieszkańcy jednej z wsi w gminie Joniec na Drugim Integracyjnym Spotkaniu Sołectwa Joniec-Kolonia pod tytułem: " Od Dzieciaka do Starszaka".

Spotkanie rozpoczęła Pani sołtys Magdalena Poświata, prosząc by Wójt Gminy Joniec - Pan Marek Czerniakowski przeczytał bajki dla najmłodszych. Wysłuchaliśmy opowiadań Sławy Snihur pt.: „Dumna Rudokita” oraz „Rajd samochodowy”. Następnie jedna z mieszkanek przeczytała dwa wiersze Brzechwy („Kwoka” i „Żuk”). Po czym dzieci mogły albo pomalować swoje buźki - były batmany, supermany, księżniczki i motylki albo wyjść na zewnątrz, by pobawić się wypożyczonymi ze szkoły grami m.in. mega rzutkami, mega jengą, kręglami, piłkami i innymi.

Na sali zostali rodzice i dziadkowie, czyli "starszaki" dla których przygotowano dwie prezentacje multimedialne. Jedną przedstawił radny sołectwa Joniec-Kolonia Pan Grzegorz Nowiński pt.: "Pierwsza Pomoc - jak ratować swoje i innych zdrowie i życie", mówił on o resuscytacji, jak rozpoznać i reagować w przypadku udaru mózgu, udaru słonecznego, ataku serca czy omdlenia. Drugą przestawiła jedna z mieszkanek o "Ciekawostkach żywieniowych" - nie zabrakło informacji o właściwościach zdrowotnych warzyw, ziół, przypraw, napojów i owoców. Po prezentacjach Pani sołtys zaprosiła na poczęstunek, gdzie królowały właśnie owoce. Były też wypieki mieszkańców, soki i napoje. Ale największą popularnością cieszyła się roztopiona w fondue czekolada, w której i dzieciaki i starszaki chętnie zanurzały różne owoce.

W międzyczasie można było oglądać drzewa genealogiczne niektórych rodzin z Jońca-Kolonii, gdzie już na pierwszy rzut oka było widać powtarzające się nazwiska, co potwierdziło fakt, że większość mieszkańców tegoż sołectwa jest rodziną. Przybyli mieszkańcy dopisywali brakujące ogniwa i na zakończenie drzewa znacznie się rozrosły.

Następnie dzieci robiły mega bańki mydlane, a rodzice próbowali tworzyć dla nich zwierzątka z długich balonów.

Podczas rozmów z mieszkańcami padło wiele pomysłów na tematy kolejnych prezentacji, więc czekamy z niecierpliwością na przyszłoroczne spotkanie!